List of participants

SI discusses development of social democracy in Russia, the CIS and the Caucasus in Moscow, 19-20 May 2006

Socialist International

Luis Ayala (Secretary General)

 

Armenia, ARF Armenian Socialist Party

Giro Manoyan
Edward Ghazaryan 
Yuri Navoyan

 

Azerbaijan, Social Democratic Party of Azerbaijan, SDPA

Ayaz Mutalibov
Araz Alizadeh
Nizami Kuliev

 

Belarus, Belarusian Social Democratic Party (NH)

Oksana Bernatskaya
Sergei Kulinich
Marina Adamovich
Pavel Kudyukin

 

Bulgaria, Bulgarian Social Democracy, BSD

Alexander Tomov

 

France, Socialist Party, PS

Wladimir Matchabelli

 

Germany, German Social Democratic Party, SPD

Frank Schauff

 

Greece, Panhellenic Socialist Movement, PASOK

Paulina Lampsa
Alexandra Verykokou

 

Hungary, Hungarian Socialist Party, MSzP

Alexandra Dobolyi (Co‐Chair of the Committee)

József Meruk

Yiannis Latoudis

 

Italy, Democrats of the Left, DS

Luciano Vecchi
Giovanni Magnolini

 

Moldova, Social Democratic Party of Moldova

Eduard Musçuc
Victor Ciobanu

 

Netherlands, Labour Party, PvdA

Kirsten Meijer

 

Poland, Democratic Left Alliance, SLD

Tadeusz Iwinski (Vice-Chair of the Committee)

 

Russian Federation, Social Democratic Party of Russia, SDPR

Vladimir Kishenin
Boris Guseletov
Boris Orlov
Igor Akuratov

 

Sweden, Social Democratic Party, SAP

Urban Ahlin

 

Ukraine, Socialist Party of Ukraine, SPU

Vitaliy Shybko

 

Ukraine, Social Democratic Party of Ukraine, SDPU

Olena Skomoroshchenko

 

Party of European Socialists, PES

Yonnec Polet

 

SI Secretariat

Latifa Perry
Sophie Thérouanne

 

Socialist International Women, SIW

Antigoni Dimitriadi

 

Guests

Belarus, Belarusian Social Democratic Party (Hramada)

Alexei Karol
Irina Kazulina

 

Belarusian Social Democratic Party, BSDP

Stanislav Shushkevich

 

Belarusian Labour Party, BLP

Aliaksandr Bukhvosta

 

Belarusian Communist Party, BCP

Siarhey Kaliakin

 

Moldova, Democratic Party of Moldova

Dumitru Diacov

 

Russia

Serguei Babourine, Vice-Speaker of the State Duma, Party of People’s Will

Serguei A. Battchikov, Director, International Research Institute for Management Sciences

Sergey Y. Glaziev, Member of the State Duma

Gennadi Gudkov, People’s Party of Russia

Ilia Konstantinov, Party of Social Justice of Russia

Nelly Mukhametshina, President’s Administration

Valentina B. Savostyanova, Member of the State Duma

Oleg Shein, Member of the State Duma

Vasili Shestakov, United Socialist Party of Russia

 

Guest foundations

Friedrich Ebert Foundation

Matthes uhbe

 

Jean Jaurès Foundation

Michel Thauvin

 

You are currently offline. Some pages or content may fail to load.